Cardano
$ 1.49
1.20%
Tether
$ 1.01
0.28%
Ethereum
$ 2,433.39
0.26%
Bitcoin
$ 36,072.00
3.44%

ارز دیجیتال کاردانو (Cardano) چیست و چگونه کار می کند و توکن ADA

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

صنعت ارز دیجیتال همواره بستری برای طراحی و اجرای پروژه های جدید و جذاب است که یکی از آنها کاردانو (Cardano) نام دارد. قبل از این با بیت کوین آشنا شدیم که یک سیستم مالی بر مبنای تکنولوژی بلاک چین است. پس از آن نیز با اتریوم آشنا شدیم که از سیستم قراردادهای هوشمند در بستر بلاک چین پشتیبانی میکند. حال سیستمی را در نظر بگیرید که هردوی این ها را بصورت بهینه تر و با کارایی بیشتر پوشش دهد.

معرفی ارز دیجیتال کاردانو

پروژه کاردانو در سال 2015 میلادی کلید خورد. شرکت توسعه دهنده آن (IOHK (Input Output Hong Kong نام دارد که توسط یکی از بنیانگذاران اتریوم و بیت شیرز (BitShares) به نام چارلز هاسکینسون مدیریت می شود. نام این پروژه برگرفته از نام ریاضیدانی به نام گرولامو کاردانو (Gerolamo Cardano) است که در قرن 16 میلادی زندگی می کرد.

کاردانو سیستمی غیرمتمرکز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است که توسط توکن ADA تامین می شود. ADA در واقع ارز دیجیتالی است که روی پلتفرم کاردانو مورد استفاده قرار می گیرد. کاردانو مانند اتریوم سیستمی مبتنی بر قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) است و می تواند برای طراحی و ساخت برنامه های غیرمتمرکز (Dapps) مورد استفاده قرار گیرد با این تفاوت که مقیاس پذیری و امنیت آن توسط ساختاری چند لایه تأمین می شود. این بدان معناست که Cardano از لایه های مختلف برای اهداف متفاوت استفاده می کند؛ یک لایه برای انجام عملیات مالی و مبادله ADA دارد و لایه ای جداگانه برای اجرای قراردادهای هوشمند !

کاردانو اولین ارز دیجیتال است که با فلسفه علمی و بر اساس تحقیقات دانشمندان و داوری همتای این حوزه طراحی شده و همین امر می تواند تضمین کننده امنیت آن در زمان های مختلف باشد. هدف کاردانو ایجاد بلاک چینی است که عملکرد بهتری نسبت به بلاک چین های قدیمی تر مانند اتریوم داشته باشد. به این معنی که بتواند تراکنش های بیشتر، با سرعت بالاتر و هزینه های کمتر را پوشش دهد.

چارلز هاسکینسون معتقد است:

کاردانو بلاک چین نسل سوم است و بیت کوین و اتریوم به ترتیب نسل اول و نسل دوم تکنولوژی بلاک چین محسوب می شوند.

بنابراین موسسه IOHK به جای کپی برداری از کد بلاک چین های پیشین، به صورت منحصربفرد بلاک چین خودش را طراحی کرد.

این پلتفرم از زبان برنامه نویسی انحصاری به نام هسکل (Haskell) استفاده می کند که بر خلاف اتریوم در برابر خطاهای احتمالی مصون است. با توجه به آینده مبهم و پیچیدگی سیستم های مبتنی بر بلاک چین، انعطاف پذیر بودن پروژه در طول زمان بسیار مهم است. پیشبینی شرایط یک پروژه در ماه ها یا سال های آینده تقریباً غیرممکن است؛ بنابراین یک زبان برنامه نویسی قوی مانند Haskell با حد و مرز مشخص خطای برنامه نویسی تقریبا از ایجاد برنامه ها و سیستم های بی هدف جلوگیری می کند.

اکثر افراد فکر می کنند Cardano و ADA یکی هستند، اما در حقیقت تفاوتی بین آنها وجود دارد. کاردانو در واقع بلاک چینی است که به افراد امکان ارسال و دریافت وجوه را می دهد و توکن ADA نام ارز دیجیتال بومی این شبکه است.

کاردانو مانند اکثر ارزهای دیجیتال دیگر ساختاری غیرمتمرکز دارد؛ به این معنی که هیچ سازمان یا نهاد مرکزی و دولتی بر آن نظارت نداشته و تراکنش ها و قراردادهای هوشمند آن توسط افراد اعتباردهی می شوند.

لازم به ذکر است تیم کاردانو در عرضه اولیه خود موفق به جمع آوری 63 میلیون دلار سرمایه اولیه شدند که در حال حاضر این رقم به 33 میلیارد دلار رسیده است.

تفاوت اتریوم (ETH) و کاردانو (ADA)

همان گونه که گفته شد بلاک چین کاردانو به افراد امکان ساخت قراردادهای هوشمند را می دهد و از این لحاظ یکی از رقبای اصلی اتریوم است. قرارداد هوشمند به دو یا چندین نفر امکان ورود به توافق و ساختاری بدون نیاز به واسطه را می دهد، به این معنی که شرایط اولیه تعریف و طراحی می شوند و پس از آن کلیه کارها بصورت خودکار انجام می شود. در واقع برنامه های کامپیوتری هستند که مانند یک قرارداد عمل می کنند و روی بلاک چین ثبت می شوند.

هر دو پلتفرم گفته شده به منظور طراحی برنامه های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند به وجود آمدند اما تفاوت های اساسی نیز با یکدیگر دارند که شامل موارد زیر می شود:

مکانیسم اجماع

  • اتریوم : مکانیسم اجماع اتریوم در حال حاضر مبتنی بر الگوریتم گواهی اثبات کار (PoW) است. با این وجود در آینده ای نزدیک اتریوم قصد دارد از الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده کند.
  • کاردانو : از پروتکلی مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام به نام اوروبوروس استفاده می کند.

زبان برنامه نویسی

  • اتریوم : با استفاده از زبان برنامه نویسی انحصاری خود با نام Solidity به وجود آمد. تیم اتریوم این زبان را به منظور طراحی قراردادهای هوشمند و استفاده از ماشین مجازی اتریوم به وجود آورد.
  • کاردانو : کاردانو پروتکل خود را با استفاده از زبان برنامه نویسی Haskell و Plutus به وجود آورد.

ساختار

  • اتریوم : در حال حاضر یک لایه دارد و ایجاد لایه دوم برای رفع مشکل مقیاس پذیری در دست اقدام است.
  • کاردانو : متشکل از دو لایه است که عملیات محاسباتی را از حساب های دفتر کل توزیع شده جدا می کند.

در نهایت مقایسه کلی اتریوم و کاردانو را می توانید با یک نگاه در جدول زیر مشاهده کنید:

معیار کاردانو اتریوم
سال ساخت سپتامبر 2015 میلادی جولای 2015 میلادی
سازنده چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)
مکانیسم اجماع الگوریتم اثبات سهام (PoS) الگوریتم اثبات کار (PoW)
تعداد تراکنش ها در ثانیه (TPS) 257 15
ارزش کل بازار 3 میلیارد دلار 44 میلیارد دلار
میزان کل عرضه 25 میلیارد 100 میلیون
تیم پشتیبان و توسعه دهنده IOHK Ethereum Foundation
هزینه انجام تراکنش کمتر از یک دلار کمتر از یک دلار

تاریخچه کاردانو

سال 2015 – چارلز هاسکینسون و جرمی وود بنیاد IOHK را بنا نهادند. IOHK در واقع سازمانی مبتنی بر تحقیق و توسعه با استفاده از ابداعات ساختار همتا به همتا و تکنولوژی بلاک چین است که به منظور ارائه خدمات مالی ایجاد شده است.

سال 2017 – چارلز هسکینسون که یکی از بنیانگذاران اتریوم نیز بود، ارز دیجیتال نسل سومی با نام کاردانو طراحی کرد.

سال 2017 – در همان سال IOHK با کاردانو قراردادی مبنی بر ساخت، طراحی و نگهداری از سیستم کاردانو تا سال 2020 میلادی امضا کرد. در همان سال EMURGO نیز که شرکتی برای توسعه، پشتیبانی و کمک به کسب و کارهای مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است، با کاردانو قراردادی انعقاد کرد. بیشتر سرمایه کاردانو از قرارداد پنج ساله با EMURGO تأمین می شود.

سپتامبر سال 2017 – چارلز هاسکینسون کاردانو را طراحی و برای عموم ارائه کرد.

چه کسی کاردانو را اختراع کرد؟


چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)

همان طور که گفته شد چارلز هاسکینسون یکی از بنیانگذاران سابق اتریوم با کمک جرمی وود، ایجاد بنیاد کاردانو و همکاری با IOHK و امورگو در سال 2017 میلادی کاردانو را طراحی کرده و به عموم ارائه نمود.

در حال حاضر سه شرکت هستند که بصورت تمام وقت در حال توسعه و تقویت کاردانو هستند که عبارتند از بنیاد کاردانو (Cardano Foundation) و شرکت های IOHK و EMURGO

کاردانو چگونه کار می کند؟

کاردانو در دو لایه توسعه یافته است که دفتر کل ارزش های داخل حساب ها را از روش انتقال ارزش بین حساب های دیگر جدا می‌کند. این تفکیک باعث انعظاف پذیری بیشتر قراردادهای هوشمند در پلتفرم می‌شود. شرکت ها می توانند از این تفکیک به منظور سفارشی سازی هر چه بیشتر قراردادها استفاده کنند.

لایه پرداختی کاردانو (CSL)

CSL لایه اول پلتفرم است و به عنوان تراز دفترکل عمل می‌کند. این لایه که با هدف بهبود پروتکل بیت کوین در زمینه مقیاس پذیری به وجود آمده است، با استفاده از الگوریتم اثبات سهام موجب ایجاد بلاک های جدید و تایید تراکنش‌ها می‌شود.

در واقع این لایه امکان ارسال و دریافت کوین ADA بین کاربران را فراهم می کند، مانند زمانی که کاربران اتریوم دارایی های دیجیتالی خود را با یکدیگر مبادله می کنند.

لایه محاسباتی کاردانو (CCL)

CCL لایه دوم پلتفرم کاردانو است که شامل اطلاعاتی در مورد چگونگی انجام تراکنش ها است. این لایه هنوز در حال توسعه است و به کاربران امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را می دهد.

از آنجا که لایه محاسبات از لایه پرداخت جدا شده است، کاربران CCL در هنگام ارزیابی معاملات می توانند قوانین مختلفی ایجاد کنند. به عنوان مثال، شما می توانید یک دفترکل ایجاد کنید که هر گونه معاملاتی را که شامل اطلاعات املاک نیست را انتخاب نکند. این امر باعث افزایش امکانات در بلاک چین خواهد شد.

استخراج کاردانو چگونه انجام می شود؟

همانطور که گفته شد، کاردانو از الگوریتم گواهی اثبات سهام به جای گواهی اثبات کار استفاده می کند. به عنوان یک استفاده کننده از الگوریتم اثبات سهام، کاردانو وابسته به استخراج نیست. در گواهی اثبات سهام کاربر به صورت تصادفی براساس میزان سرمایه انتخاب می شود نه ب راساس میزان کاری که برای حل مسائل پیچیده انجام می دهد.

در اثبات سهام، استخراج کنندگان از همان ارزی که مالکش هستند استخراج می کنند. اثبات سهام راه متفاوتی برای اعتبارسنجی تراکنش ها با استفاده از توافق جمعی است. هدف آن با اثبات کار مشابه و نحوه انجام آن کاملا متفاوت است. بر خلاف الگوریتم اثبات کار که در آن استخراج کنندگان با حل مسائل ریاضی پاداش می گیرند، در اثبات سهام استخراج گر یک بلاک به طور قطعی انتخاب می شود و هر کسی نسبت به میزان دارایی خود از آن ارز در نگهداری شبکه شریک می‌شود.

 

در کاردانو زمان به دوره های مختلف (Epoch) تقسیم می‌شود. این دوره های زمانی خود به قسمت های کوچک تر با عنوان اسلات (Slot) تقسیم می‌شوند. اسلات ها دوره های زمانی کوتاه در حد 20 ثانیه هستند. هر اسلات یک رهبر (Leader) دارد که فقط او می تواند داخل اسلات خودش بلاک منحصر بفرد ایجاد کند. دستمزد تراکنش ها در یک دوره زمانی خاص داخل استخر مجازی جمع آوری شده و بین لیدرهای اسلات ها توزیع می‌گردد.

تمامی افراد مشارکت کننده در شبکه در انتخاب لیدر اسلات بعدی نقش ندارند. برای اینکار افراد باید حداقل سرمایه تعریف شده ای در شبکه داشته باشند. اگر این شرایط مهیا شود، فرد به عنوان انتخاب کننده در دوره زمانی بعدی برگزیده می شود. انتخاب لیدرهای اسلات توسط روشی توزیع شده با ایجاد یک شماره تصادفی انجام میشود. ورودی این سیستم Seed های رمزدار هستند که توسط شرکت کننده ها ایجاد می‌شوند.

روش ذخیره سازی کاردانو

یکی از گزینه ها برای ذخیره سازی ADA استفاده از کیف پول رسمی کاردانو با عنوان “Daedalus” میباشد. این کیف پول در سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس قابل استفاده است. نرم افزار موبایلی این کیف پول دیجیتالی نیز به زودی عرضه خواهد شد.

دیگر گزینه ها برای ذخیره سازی مطمئن کاردانو کیف پول های سخت افزاری Ledger Nano S و Trezor هستند. همچنین لازم به ذکر است کیف پول های Atomic و Yoroi نیز از کاردانو پشتیبانی می کنند.

نتیجه گیری

کاردانو پروژه ای است که بسیاری از مشکلات دنیای ارزهای دیجیتال را از بین برده است. بعد از هک DAO روی شبکه اتریوم بسیار مهم است که تمرکز اصلی کاردانو مبتنی بر بازنگری و بررسی دقیق کدها باشد و از این طریق امنیت شبکه را فراهم آورد. در نتیجه Cardano به عنوان شبکه ای امن محسوب می شود که با ساختاری دو لایه ویژگی های بیت کوین و اتریوم را بطور همزمان پوشش می دهد.

آیا این مطلب مفید بود؟
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

جدیدترین آموزش ها

جدیدترین اخبار جهان

برچسب ها

لینک کوتاه

https://arzgraph.com/?p=751

فهرست مطالب

عضویت در ارزگراف

برای عضویت فرم زیر را کامل کنید

ورود به سایت

برای ورود ایمیل و رمز خود را وارد کنید