ارز دیجیتال – رمز ارز – اخبار ارز های دیجیتال – آموزش ارز های دیجیتالی

ایردراپ‌ها، عامل رشد ۳,۰۰۰ درصدی سولانا در یک سال

قیمت سولانا (Solana) در ماه گذشته بیش از ۵۰ درصد جهش داشته است. کارشناسان معتقدند ایردراپ پروژه‌های جدید در بلاک چین سولانا، به‌علاوه کارمزدهای بالای شبکه اتریوم دلایل احتمالی این افزایش قیمت هستند.

در طول شش ماه گذشته، عرضه توکن به کاربران از طریق ایردراپ شدت گرفته و پروژه‌های بلاک چینی مختلفی از این روش استفاده کرده‌اند. از قابل‌توجه‌ترین این ایردراپ‌ها می‌توان به ایردراپ یونی سواپ (Uniswap) و میم (MEME) اشاره کرد. این دو بلاک چین در طول ایردراپ خود، چیزی بین ۲۰,۰۰۰ تا ۶۰۰,۰۰۰ دلار را به دارندگان توکن‌های خود عرضه کردند. نکته جالب و وسوسه‌انگیز این ایردراپ‌ها این است که برای دریافت آنها نیاز به انجام کار خاصی نیست و تنها کافی است که کوین یا توکن بلاک چین موردنظر را در اختیار داشته باشید.

سولانا یکی از پروژه‌هایی است که در طول سه هفته گذشته، میزبان ایردراپ‌های زیادی بوده است. سولانا که یکی از رقبای اتریوم محسوب می‌شود، پروژه‌ای منبع باز است که قصد دارد با استفاده از فناوری بلاک چین، تمرکززدایی را به صنایع مالی هدیه دهد.

البته این طور که به‌نظر می‌رسد، سولانا هدف از پیش تعیین‌شده‌ای برای پشتیبانی از این حجم از ایردراپ‌ها نداشت و این اتفاق با ایردراپ توکن‌های کوپ (COPE) شروع شد. صرافی غیرمتمرکز سولانا که سروم (Serum) نام دارد، مسئولیت ایردراپ اخیر توکن‌های کوپ را برعهده داشت که در طول آن، ۲,۰۰۰ توکن به شرکت‌کنندگان هاکاتون مشترکی که توسط توسط سولانا و سروم برگزار شده بود اهدا شد.

پس از این ایردراپ، توکن کوپ در تاریخ ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) و با قیمت ۵۰ سنت در صرافی سروم لیست شد و قیمت آن در تاریخ ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین)، به ۵.۴۳ دلار افزایش پیدا کرد. افزایش قیمت توکن کوپ، سود ۱۰,۸۶۰ دلاری را برای دارندگان این توکن به ارمغان آورد.

نمودار قیمت سولانا
نمودار ۴ ساعته معاملات سولانا/تتر

موفقیت ایردراپ کوپ باعث شد تا پروژه‌های دیگری با نام‌های مشابهی از جمله HOPE، ROPE و KOPE توکن خود را در این پلتفرم عرضه و ایردراپ کنند. فعالیت این پروژه‌ها در سولانا به‌نوعی با افزایش ۵۵ درصدی قیمت این توکن همزمان شد.

ایردراپ‌هایی که در شبکه سولانا انجام شد را نمی‌توان در افزایش قیمت آن بی‌تأثیر دانست. کاربران برای اینکه بتوانند توکن‌های ایردراپ شده در این شبکه را دریافت کنند، باید مقداری توکن SOL نیز در اختیار داشته باشند. به‌عنوان مثال، می‌دانید که اضافه کردن توکن‌های جدید به کیف پول‌های ارز دیجیتال (از جمله کیف پول Sollet که کیف پول رسمی سولانا است)، خود تراکنشی در قرارداد هوشمند است. شما برای انجام شدن این تراکنش و اضافه کردن توکن‌های جدید به کیف پول سولانا، به مقدار کمی از توکن SOL نیاز دارید. بنابراین توجیه منطقی این است که کاربران برای جا نماندن از ایردراپ‌ها، به‌سرعت شروع به خرید توکن‌های سولانا کرده‌اند تا بتوانند توکن‌های جدید را به کیف پول آن اضافه و در ایردراپ‌ها مشارکت کنند.

ممکن است اکنون برخی نگران این مسئله باشند که «فصل ایردراپ‌ها» دیگر گذشته و از این بازار پرسود عقب مانده‌اند. یکی از طرفداران سولانا در توییتر نوشت که فعالیت اکوسیستم سولانا تازه آغاز شده و همچنان ادامه خواهد داشت. در متن این توییت عنوان شده که پروژه‌های زیادی در حال توسعه برای اجرا در شبکه سولانا هستند و این پروژه‌ها به‌زودی در پروتکل‌های مختلف سولانا (از جمله پروتکل‌های مربوط به بازارهای شرط‌بندی و بازار مشتقات) عرضه خواهند شد.

کاربران جدید مانند خون در رگ‌های پروژه‌های بلاک چینی هستند و وجود آنها برای موفقیت این پروژه‌ها ضروری است. استفاده از ایردراپ‌ها راهکار مناسبی برای جذب کاربران جدید است و موجب انتقال نقدینگی از پروتکلی به پروتکل دیگر می‌شود.

آیا این مطلب مفید بود؟
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

جدیدترین آموزش ها

جدیدترین اخبار جهان

لینک کوتاه

https://arzgraph.com/?p=6386

عضویت در ارزگراف

برای عضویت فرم زیر را کامل کنید

ورود به سایت

برای ورود ایمیل و رمز خود را وارد کنید